2001 yılında samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Ülkemizin değişik illerinde bireysel ve ailesel terapi, psikolojik danışmanlık, aile danışmanlığı, çocuk gelişim danışmanlığı, çocuklarda MR danışmanlığı, çocuklarda davranış sorunları ve özel eğitim alanında çalışmalar yaptı. Psikoloji alanında kişisel gelişimine katkı sağlamak amacıyla değişik konularda özel üniversitelerden birçok eğitimler aldı. İnsanı değerlendirmede bütüncül bir yaklaşım içesine girerek Mevlana’nın “İnsan suya düştüğü için boğulmaz, yüzme bilmediği için boğulur” felsefesini psikolojiye uygulama gayreti içerisindedir.  Geliştirmiş olduğu özel terapi yöntemleriyle okuma yazma bilmeyen insanlar dahi farkındalık kazanmaktadır. Gerçekleştirmiş olduğu psikoterapi çalışmalarında herkesin anlayıp yaşama uygulayabileceği yöntemleri kullanmaktadır.  Bu yöntemler sayesinde terapi sırasında farkındalık oluşturarak danışanlarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Murat İDİN seminer ve kitap çalışmalarından kalan zamanlarda aile birey ve çocuklara yönelik psikoterapi hizmeti vermektedir. Bu amaçla siteye kendi numarasını koymakta, ön görüşmeyi telefonda bizzat gerçekleştirmektedir. Yaşanılan sorunlar ev içerisinde veya yaşamda alınabilecek küçük tedbirlerle iyileşmeyi sağlayabilecek bir yapıda ise önerileri telefonda sunarak ofise gelmenize gerek kalmamaktadır.  Yaşanılanlar terapi yoluyla iyileşmesi sağlanacak düzeyde ise sorunu tam analiz edip gerçekçi tespitler bulabilmek için görüşmeyi 90 dakika düzeyinde tutmaktadır.

UZMANLIK ALANLARI VE VERDİĞİ HİZMETLER

ADANA DA PSİKOLOG VE TERAPİ HİZMETİ:  Bireylerin yaşamış olduğu sorunlar karşısında onların güçlendirebilmek için seanslar düzenlenmektedir. Sorun tespit edildikten sonra yaşanılanların oluşmasını hızlandıran etkenler incelenerek tekrar aynı oluşumların meydana gelmemsi için kişilik güçlendirilmektedir.

AİLE DANIŞMANLIĞI VE AİLE TERAPİSİ:  Eşlerle yapılan görüşmelerde amaç suçluyu aramak olmayıp aile sistemine zarar veren ailenin yaşam sularında mutlu ve huzurlu bir şekilde yol almasını engelleyen kişisel ve davranışsal sorunlar üzerinde durulmaktadır. İncelemeler ve uygulanan testler sonucu ortaya gerçekçi tespitler çıkarmayı amaçlamaktadır. Ailenin yaşam sularında sağlıklı ve mutlu olarak yol alabilmesi için yaşanılan bütünlüğe anlam katmayı hedeflemektedir.

ÇOCUK PSİKOĞU VE PEDAGOG HİZMETİ: Çocukların küçük yaşlardan itibaren yaşamış oldukları değişik sorunlarda sadece çocuk üzerinde durmak yerine yaşayan bir sistem olarak tüm aile bireylerini dahil etmektedir.  Çocuklara uygulamış olduğu resim analizi, hikaye analizi, oyun terapisi, aile dizilimi gibi yöntemlerle çocuğun iç dünyasına inip oluşan sorunların nedenlerini araştırıp iyileşmenin oluşabilmesi için aile yol göstermektedir.

KİŞİSEL GELİŞİM VE AİLESEL GELİŞİM SEMİNERLERİ: Başarı, motivasyon, anne babalık eğitimi, iletişim, stres yönetimi, aile içi etkileşim ve daha bir çok konuda seminerler düzenlemektedir.

CİNSEL TERAPİ Kadınlarda ve erkelerde görülen psikolojik kökenli cinsel sorunların iyileştirilip normal hale getirilmesine yönelik bir hizmet sunulmaktadır

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU: Öğrencilerde akademik başarıyı oluşturan en önemli etken motivasyon ve çalışma yöntemleridir.  Bir öğrencinin eğitim hayatında istediği başarıyı elde etmesi eksikliklerini tespit edip gidermesinde saklıdır.  Okul hayatına ek olarak psikolojik gücü yanına alan öğrenci zamanda yapması gerekenleri de doğru bir şekilde yaparsa sonuçta başarının oluşumu hızlanır.

KLİNİK VE GELİŞİMSEL TESTLER: Temel Yetenek Testleri,Temel Kabiliyet Testleri,Porteus labirentleri Testi, MMPI ,Akademik Benlik Kavramı Ölçeği, Beier Cümle Tamamlama Testleri,Burdon Dikkat Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algılama Testi,Sınav Kaygısı Envanteri,Çoklu Zeka Ölçeği,Hacettepe Kişilik Envanteri,SCL 90 Semptom Tarama Testi,Beck Depresyon Ölçeği, Metropolitan Olgunluk Testi, Good Enough Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Cattel Zeka Testi 2A, RB Cattel 3A

ALDIĞI EĞİTİMLER: Aile danışmanlığı, Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları ve Önleme, Aile Eğitim Programları, Psikolojik Danışma Yöntemleri Eğitimi, Çocuk Oyunları ve Çocuğa Katkıları, Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Türleri, Çocuklarda MR bozuklukları Davranış Bozukluğu Önleme, Temel Kabiliyet ve Yetenek Testleri, Psiko-sosyal Eğitim Etkinlikleri, Otistik Çocukların Eğitimleri, Cinsel Terapi, Psikolojik Testler Eğitimi, Kritik Analitik Düşünme Becerileri, Gestalt Psikoterapi Seminerleri, Ergenlerde Madde Kullanımı ve Nedenleri ve Önleme Terapisi, Travma Sonrası Normalleşme, Oyun Terapisi Teknikleri ve Temelleri, MMPI Kişilik Testi, Psikiyatrik Testler.

Murat İDİN bir toplum gönüllüsü olarak toplumsal gelişime tüm yönleriyle katkı yapma gayreti içerisinde bulunmaktadır. Bu amaçla toplum hizmeti adı altında pazartesi günleri Radyo Hayatta saat 10:05 te “Hayat Dünyamız” isimli programda radyo sevenlerle buluşmaktadır. Dönem dönemde Tv kanallarında programlara katılıp canlı yayında gelen soruları yanıtlamaktadır. Yapmış olduğu medya programlarında insanların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla araştırmaları sonucu ortaya çıkan gerçekleri konu edinmektedir. Geçmiş yayınlarını youtobe adresine Murat İdin yazarak, radyo ve tv proğramlarına ulaşıp istifade edebilmeniz mümkündür.

Murat İDİN okulların, derneklerin, belediyelerin ve diğer kuruluşların daveti üzerine öğrencilere ve anne

babalara yönelik başarı ve kişisel gelişim seminerleri vermektedir. Adana ve çevre illeri adım adım gezerek on binlerce insan ulaşmış ve ulaşmaya da devam etmektedir.

Boş zamanlarında yapmış olduğu araştırmalar ve terapiler esnasında ortaya çıkan eksiklikleri konu edinen özgün kitap çalışmaları yapmaktadır. Çalışmalarında herhangi bir yerden alıntı alıp, derleme yapmak yerine bir uzman olarak özgün ve orijinal tespitlerini kitaplarına aktarmaktadır. Yazmış olduğu kitaplar Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün yaptığı incelemeler sonucu toplum yararına olduğu tespit edilerek tüm Türkiye de bulunan kütüphanelere gönderilme kararı alınmıştır. Ayrıca bazı kitapları Çukurova ilçesinde bazı okullarda proje kitabı olarak belirlenmiştir.

YAYINLANMIŞ OLAN KİTAP ÇALIŞMALARI

Hayalden Gerçeğe Başarı                                         ÇOCUK KİTAPLARI

Diriliş Terapisi                                                             Toprak İle Çiçek tatilde

Başarıya Hazırlayan Aile                                           Sınıfın Yıldızı Oluyorum

    

Soru, Öneri,Seminer-Konferans talebi ve Toplu kitap siparişleri İçin E-mail: muratidin@gmail.com  
TLF: 05053880710

Share This:

Page generated in 0,219 seconds. Stats plugin by www.blog.ca