PSİKOLOJİK YARDIM SÜRECİNİN ETKİLİ OLABİLMESİ İÇİN İYİ BİR PSİKOLOGUN ÖZELLİKLERİ NE OLMALIDIR?

İnsan olarak yaşam yolculuğumuzun bazı dönemlerinde bizi yıpratacak, yaşam enerjimizi bitirecek olaylara maruz kalırız.  Bu yaşadıklarımızı sorun ya da sorunlar olarak gördüğümüzde bir çözüm arayışına gireriz. İçinde bulunduğumuz durumdan kurtulmak amacıyla destek arayışına girerek birinin bizi dinlemesini, desteklemesini, yol göstermesini isteriz.  Alternatifler üretmek amacıyla çoğunlukla yaşadıklarımızı bir arkadaşımızla, tanıdığımızla paylaşma eğilimine gireriz.  Tüm girişimlere rağmen sorunların devam ettiğini görmek, bunu iliklerimize kadar hissetmek bizi başka arayışlara sürükler. O zamanda bir uzmandan, bir Psikologdan yardım arayışına gireriz.  Karşılaştığımız sorunların altından kalkıp, tüm nedenleri ortadan kaldırılıp rahatta ermek için en iyi Psikolog’u aramaya koyuluruz.  İnternete Psikolog, Adana da Uzman Psikolog, Psikolog tavsiye yazarak en üstte olanlara ya da cedde başlarında tabelalarını gördüğümüz Psikolog/ Psikolojik Danışmanlara yöneliriz.  Bu noktada göz ardı ettiğimiz, belki de o anda düşünemediğimiz bir gerçek vardır. Nasıl ki biyolojik rahatsızlıklarda iyi bir doktor, doğru bir teşhisi ve tedaviyi oluşturuyorsa içinde bulunduğumuz kötü hislerden kurtulmak içinde iyi bir Psikoloğ’a- Psikolojik Danışmana ihtiyaç vardır.

Peki, iyi bir psikoloğun özellikleri ne olmalıdır?. Bu soruyu kendimize sormanın alacağımız yardımda önemli bir konu olacağından sizler için araştırdık.

ALANINDA MEZUN OLMAK: Psikolojik Danışma ya da Psikoloji alanından mezun olmuş bir uzman psikolojik yardım için gerekli eğitimi aldığından size yardımcı olabilecek yeterliliğe sahiptir. Yardım alacağınız kişinin hangi alandan mezun olduğunu bilmek doğru sonuçlara ulaşmada en önemli etkendir.

DENEYİM SAHİBİ OLMALIDIR: Deneyim, yani tecrübe neyi nasıl yapacağına dair bilgi birikimini oluşturur. Yaşanılan sorunlara gerçekçi bir bakış açısı getirerek kalıcı çözümler oluşturulmasını sağlar. Bilinen bir gerçek vardır ki Pratik bilgi ile uygulama bilgisi birbirinden tamamen farklı kavramlardır.

ALANINDA UZMANLAŞARAK, KENDİNİ YENİLEMEYE DEVAM ETMELİDİR: İyi bir Psikolog mezun olduğu bilgilerle sabit kalmamalıdır. Her gün kendini yenileyen bir yapıya sahip olduğunu aldığı eğitimlerden ve konuya bakış açısından kolaylıkla anlayabilirsiniz.

ŞEFFAFLIK VE GİZLİLİĞE ÖNEM VERMELİDİR: Psikolojik Yardım güven ve şeffaflık üzerine kurulan bir sistemdir. Psikolog ile Danışan arasında yüz yüze gerçekleşir. Eğer yüz yüze gerçekleşmiyorsa, görüşmeye başka biri şahit oluyorsa, odada 3. bir kişi varsa veya masa arkasından resmi bir şekilde görüşme gerçekleşiyorsa istenilen bir yol oluşmaz. Görüşmenin verimli geçebilmesi için bu kurallar evrensel bir nitelik taşımaktadır.

MESLEKİ YAYINLARI OLMASI ÖNE ÇIKARIR: Mesleki alanda yayınlanmış eserleri olması bir yandan mesleğini sevdiğini gösterirken diğer taraftan da tecrübesini simgeler. Yazılmış makalesi, kitap çalışması, radyo,tv çalışmaları, köşe yazıları alanına hakim olduğu izlenimi veren en önemli ölçütlerdendir.

EMPATİ YETERLİLİĞİNE SAHİP OLMALIDIR: Görüşme esnasında olaylara sizin açınızdan bakması doğru tespitlere ulaşmasını sağlar. “Ne var bunda bu kadar büyütecek?, Üzülmeni anlayamıyorum…. Gibi sözler empati yeterliliğinin olmaması sonucunda söylenen sözlerdir.

SADECE DİNLEME İÇERİSİNE GİRMEK YETERSİZLİĞE İŞARETTİR: Gestaltd Psikoterapide sadece dinlemeye “Tak Tak terapi” diye isim verilir. Yani boş, sonuca ulaştırmayan olarak nitelendirilir. Günümüzde psikolojik yardım seçeneklerinde dinlemenin yanında olumlu sonuca ulaştırabilecek öneriler ve yeri geldiğinde psiko-eğitim vermenin daha başarılı sonuçlar ortaya çıkardığını kabul edilmiş bir gerçektir.

FENOMENOLOJİK YAKLAŞIM SERGİLEMELİDİR: Sizin bakış açınızdan gerçekleşecek bir yaklaşımla sizi başarıya götürecek bir sonuç oluşturması gerekir. Sıradan genel önerilere internetten de ulaşabildiğinizden gerçekçi sonuca ulaşmanıza engel teşkil eder.

KİŞİLİĞİNİZİ TARAFSIZ BİR ŞEKİLDE ANALİZ EDEBİLME YETİSİ OLMALIDIR: İnanç, cinsiyet, dil, din, yaptığınız iş vb kavramları bir yana bırakarak insan olduğunuz için size değer veren ve yardım eden bir anlayış içerisinde  olmalıdır. İnançlarınıza tepeden bakan, onları eleştiren bir bakış açısı sizi Psikologdan soğutmadan başka bir işe yaramaz.

Tüm hakları mahfuzdur. Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Hala karar veremediniz ise arayın bir de biz bilgilendirelim: 0 505 388 0710

Adres: Adana Psikolojik Yardım Merkezi (KARİYER PSİKOLOJİ POLİKLİNİĞİ) Atatürk Cad. Adana Büyük Şehir Belediyesi Karşısı Kemal ÖZÜLKÜ İş Mrkz. Kat :14, Seyhan Cd., 01120 Seyhan/Adana


Ofisimizde Verdiğimiz Hizmetler: Adana da Psikolog, Adana da Aile Danışmanı, Adana da Evlilik Terapisi, Adana da Ergen Terapisi, Adana da Çocuk Psikologu, Adana da Pedagog Hizmeti, Bireysel Terapi, Psikolojik Kökenli Bozukluklar için Cinsel Terapi, Tüm Dünyaya Yönelik Online Terapi Hizmetleri, Psikolojik Gelişimsel Testler, Öğrenci koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları İçin  Seminer ve Konferans Çalışmaları