Bireysel danışmanlık; duygusal, düşünsel ve davranışsal alanlarda yaşanan problemler ve zorluklar 3nedeniyle başvurulan bir psikolojik destek sürecidir. Bireysel danışmanlık sürecinde, öncelikle sorunun ne/ler olduğu, ne zaman başladığı, nasıl devam ettiği araştırılır; kişinin geçmişindeki belirleyici sebepler ve bugün ki tetikleyici ve/ya devam ettirici etkenler araştırılır. Kişinin ihtiyaçları ve ne tür değişimler hedeflediği tespit edilir. Bu gözlem ve değerlendirmelerin ışığında, kişinin beklentileri ve hedefleri netleştikçe, yaşadığı sorunun çözümlenmesi yolunda sürecin rotası belirlenir ve uygulanır.

Bireysel danışmanlık süreci, genellikle haftada bir sıklıkta düzenli devam eden, 50 dakikalık seanslardan oluşan bir süreçtir. Yüz yüze yapılan görüşmelerde ilk hedef farkındalık ve iç görü geliştirmek, ikincil hedef ise kişiyi danışmanlık almaya sevk eden ana problemi azaltmak ve ortadan kaldırabilmektir.

4Bireysel danışmanlık sürecinin kaç seans süreceği en sık sorulan sorulardan biridir. Ancak bu sorunun yanıtı birçok karmaşık faktöre göre değişir; danışan kişinin sürece olan katılımına ve motivasyonuna, yaşadığı sorununun niteliğine, şiddetine ve sıklığına, ve bunlara ek olarak da zaman içerisinde doğabilecek ve öngörülemeyen yeni stres faktörlerine göre değişkenlik gösterir.

Her türlü soru ve öneri için bize ulaşabilirsiniz.

muratidin@gmail.com

TLF: 0505 388 0710

Share This:

Page generated in 0,181 seconds. Stats plugin by www.blog.ca