BAŞARI HAKKINDA OLUMSUZ KONUŞAN İNSANLARDAN UZAK DURUN

İnsan; psikolojik, biyolojik, kültürel ve sosyal bir canlıdır. Çevresini etkileyen, çevresinden etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde insanoğlunun yaşantısında düşünce ve duyguların ayrı bir yeri ve önemi vardır. İnsanlar arasında konuşulan, paylaşılan düşüncelerin, 1duyguların bulaşıcı bir özelliği vardır. Duygular, yaşayan ve yaşatılan hisler olduğundan karşıdaki insanı olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilme gücüne sahiptir. İnsan herhangi bir toplumun içine girdiğinde, arkadaş çevresine katıldığında o ortamın rengini alıyor. Ortamda gülümseme varsa, o da gülümsüyor. Ortamda kavga varsa, kargaşa varsa o da öyle davranmaya başlıyor. Mizaç boyutu insanların birbirinden etkilenmesine ortam oluşturabildiği gibi, bir konu hakkındaki duygu ve düşünceler de insanlar arasında etkilemeler oluşturabiliyor. Bu yüzden içinde yetiştiğimiz çevremiz hangi takımı tutarsa, hangi hayat görüşünü yaşarsa biz de onların izinden giderek onların rengini almaya başlarız. Buna çevreden etkilenerek öğrenme, sosyal öğrenme diyoruz.

Girilecek sınavlar hakkında olumsuz konuşan “ Çok zor, biz kim sınavlarda başarılı olmak kim? ,Mümkün değil yapamayız, Başarmamıza imkan yok !…” diyerek söylenen insanlar çevrelerini etkilerler. Başarıya kendileri inanmadıkları için söyledikleri sözlerle çevrelerindeki insanların da başarılı olacağına 2dair inançlarının kırılmasına neden olurlar. Bu tür olumsuz sözleri duyan, bu tür olumsuz düşüncelere şahit olan insanlarda bir zaman sonra olumsuz konuşan insanlardan fark etmeden etkilenmeye başlarlar. Olumsuz düşünme, olumsuz hareket etme yoluna girerler. Onların bakış açısını alırlar. Bu tür davranış içine neden girdiklerini sorarsanız kendileri de bilmezler. Olumsuz mesaj veren ortamlarda “Hayır ben yapacağım, ben başaracağım, sınıfta ben başarılı olabilirim…” tarzında konuşan insanlar nedense az çıkmaktadır.

Başarı öyküleri üzerine araştırma yaparken, okuduğum bir araştırma beni çok etkiledi. Etkilemesinin nedeni; çevredeki insanların başarı üzerine yaptıkları konuşmaların kişi tarafından dikkate alınıp alınmamasının oluşacak sonucu nasıl belirlediği açısından önemliydi.

2013 yılında ABD’de beysbol sporunda başarı göstermiş, kategorisinde yıldız olup zirveye çıkmış, siyahî bir gencin öyküsüydü bu. Bu genç adam beysbol şampiyonu olduğunda bir gazetecinin dikkatini çekiyor. Bu gazeteci “ Bu işin sırrı nedir?” diye merak ederek, aileyi ziyarete gidiyor. Başarılı olan gencin annesiyle yaptığı röportajda annesine “ Oğlunuz diğer insanlardan farklı olarak ne yaptı da böyle bir başarıyı elde etti.” sorusunu sorarak araştırmasına başlıyor. Anne “ Oğlum başarılı olacağına inandığından dolayı, inandığı yolda çaba sarf ettiğinden dolayı başarılı oldu. Fakat onu diğer insanlardan ayıran bir eksikliği, bir farkı vardı. O eksiklik onu başarıya taşıdı. Eğer o eksiklik olmasaydı belki de başarılı olmazdı.” Araştırmayı yapan gazeteci bu cevap karşısında daha da meraklanıyor. Gazeteci “Nasıl bir eksikliği vardı anlatır mısınız?” diye sorduğunda, anne “ Benim oğlumun kulakları duymuyor. Üst düzeyde bir duyma problemi var. Bu yüzden kulağa yerleştirilen çok hassas işitme cihazı kullanıyor. Her gün antrenmana giderken zarar gelmesin diye işitme cihazlarını çıkartır. Bu durum çevredeki sesleri duymasını zorlaştırır. Çevresinde onun hakkında, başaramayacağına dair o kadar çok olumsuz söz 5söylenirdi ki, o bu sözlerin hiçbirini duymazdı. Sürekli “Burası ABD zenciler başaramaz, sen de başaramazsın, boşuna çalışıyorsun!” sözleri çevresi tarafından tekrarlanıp dururdu. Hatta babası dahi zaman zaman buna benzer sözler söylerdi. Ben hiç bu tür sözler söylemedim. Cesaretini kırmak istemedim. Antrenmana giderken işitme cihazını takıyor olsaydı, bu olumsuz sözleri duyacak ve bu sözler zihnine işleyecekti. Bu sözleri duymadığı için başarılı oldu.” diyerek röportajı sonlandırıyor.

Bu hikâyede de anlatıldığı gibi çevremiz bizim için önemlidir. Etkileneceğimizden dolayı çevremizin söylediği sözler önemlidir. Birbirlerine çaresizlik aşılayan çevredeki insanların başarılı olmamalarının nedenlerini bu sözlerde aramak gerekir. Senin de sınav hazırlığında çevrende olumsuz sözler sarf eden insanlardan uzak durman, olumsuz etkilenmelerin önüne geçerek başarı basamağında bir adım daha atmana ortam hazırlayacaktır.

SAĞIR KURBAĞA HİKÂYESİ

Bir kurbağa sürüsü ormanda yürürken, içlerinden ikisi bir çukura düşer. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplanırlar. Çukur bir hayli derindir ve arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün görünmemektedir. Yukarıdaki kurbağalar, boşuna uğraşmamalarını söylediler arkadaşlarına:

“Çukur çok derin, dışarı çıkmanız imkânsız.”

Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye 8devam ederler. Yukarıdakiler ise hala boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylerler. Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilenir ve mücadeleyi bırakır. Diğeri ise çabalamaya devam eder. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürürler.
Ne var ki, çukurdaki kurbağa son bir hamle daha yapar, bu kez daha yükseğe sıçramayı başarır ve çukurdan çıkar. Çünkü bu kurbağa sağırdır. O yüzden, arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine kulak asmamıştır.

Bu hikâyedeki gibi bazı zamanlarda çevrenin yapabileceklerini engellemelerine fırsat vermemeli, kendine güvenerek etrafındaki insanları da ikna etmelisin. Bazen sağır olmanın faydalı olabileceğini de düşünüp kararlılıkla hedefine devam etmelisin.

KAYNAK: Hayalden Gerçeğe Başarı-Murat İDİN (Mart 2016)
Tüm hakları mahfuzdur. Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Verdiğimiz Hizmetler: Adana da Psikolog, Adana da Aile Danışmanı, Adana da Evlilik Terapisi, Adana da Ergen Terapisi, Adana da Çocuk Psikologu, Adana da Pedagog Hizmeti, Bireysel Terapi, Psikolojik Kökenli Bozukluklar için Cinsel Terapi, Tüm Dünyaya Yönelik Online Terapi Hizmetleri, Psikolojik Gelişimsel Testler, Öğrenci koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları İçin  Seminer ve Konferans Çalışmaları

 Detaylı Bilgi İçin: 05053880710

 ETİKETLER: Adana Psikolog, Adana Çocuk Psikolog, Adana Psikoterapi, Adana Terapi, Adana Çocuk Davranış  Sorunları, Adana Aile Terapisti, Adana Evlilik Terapisti, Adana Cinsel Terapist, Çocuk Psikologu,Adana Psikolojik Danışman,Adana En İyi terapist ,Çocuk Pedagog, Özel Psikolog, Adana Çocuk Terapist,Çocuğum Ders Çalışmıyor, Adana Öğrenci Koçu, Adana Panik Atak Tedavisi, Adana Depresyon Tedavisi, Adana Evlilik Danışmanı, Adana Psikolog Ücretleri, Adana Psikolog İletişim, Adana Psikologları, Adana Evlilik Danışmanı Tavsiye, Adana İlişki Uzmanı, Adana Öfke Terapisi, Adana Aile Psikologu, Adana İlaçsız Psikolojik Tedavi, Adana psikoloji, Adana Kişilik Bozuklukları, Adana Çocuk Terapisi,Adana Evde Psikolojik tedavi, Adana Uygun Fiyatlı Ucuz Psikolog, Adana da Öğrenci Koçu, Adana da Seminer veren Kişisel Gelişim Uzmanı, Adana da Çocuk Gelişim Danışmanı, Adana özel terapist , Adana Stres Terapisi, Adana Stres Doktoru, Adana Dikkat Eksikliği, Adana Dikkat Eksikliği İlaçsız Tedavisi, Adana da boşanma Danışmanı, Adana Çocuklarda Davranış Bozukluğu tedavisi, Adana da Cinsel Sorun Terapisi, Adana da, Adana takıntı Tedavisi, Adana Eğitim Danışmanı, Adana Kadınlarda Psikolojik Destek  Adana Serleşme Sorunu, Adana Erken Boşalma sorunu, Adana Zeka testi Uygulamaları, Adana Oyun Terapisi, Adana Çocuk resim Yorumlama, Adana Zeka testi, Adana Çocuk Zeka Testi Yapan